FAS MEKNES İZLENİMLERİ

September 7, 2017

 

 

FAS MEKNES İZLENİMLERİ

 

Üç yıl önce İtalya İmperia’da kurulan RECOMED-Akdeniz Zeytin Kasabaları Derneğinin son toplantısı Fas’ın Meknes şehrinde yapıldı.Toplantıya üye ülkelerden Türkiye (Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Kemal Emir, Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü ve Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan, Mütercim Ayhan Kara, Gıda Mühendisi Müge Nebioğlu ve Bekir İşlek), Yunanistan (M. M. Bocivelli, M.M. Katsilieri), İtalya (Enrico Lupi, M.M. Beltrami), İspanya (Mrs. Huan), Portekiz , Tunus (R. Khaldi) ve Fas’tan (Ahmed Hilal-Meknes Belediye Başkanı) katıldılar.Toplantının konu başlıkları, dernek web sayfası oluşturulması, derneğin Milano Expo 2015’te yer alması ve amaçlarının anlatılması şeklindeydi.Önce derneğin logosu için son karar verildi. RECOMED için aşağıda görülen Fas’ın tasarladığı logo kabul edildi.

Toplantıda öncelikle, RECOMED üyesi her derneğin, tüketiciye daha kaliteli ve uygun zeytinyağının sunulması, zeytinyağının tanıtılması ve üretim kalitesinin artırılması için yerel yönetimlerin, ziraat odalarının bu konularda çalışması, zeytinyağı üretim tesislerinin okul gibi eğitim yeri olması için kendine düşeni yapması gerektiği vurgulandı.

RECOMED üyesi ülkelerin web sayfalarında kendi zeytinyağı kültürlerini ve zeytinyağının her türlü kullanımı ile ilgili olarak kendi kültür zenginliklerini anlatmalarını istedi.

 

MİLANO EXPO 2015’TE ZEYTİNYAĞI VE AKDENİZ DİYETİ (MUTFAĞI) TANITIMI

 

E. Lupi’nin çok geniş bir çevresi var. Zeytinyağının ve Akdeniz Diyetinin Dünya’ya tanıtımı için bu çevreyi her fırsatta devreye sokuyor.Prof. Dr. Ricardo Garonci de bu şahıslardan biriydi. Garonci, EXPO 2015 MİLANO yöneticilerinden. EXPO 2015 ile RECOMED arasında işbirliği sağlamak için Meknes’e gelmiş. Fuarı 20 milyon kişinin gezmesi bekleniyor.Fuarın gıda hakkında olması zeytinyağı ve Akdeniz diyetinin tanıtılması açısından ayrı bir önem taşıyor. Bu tarihe kadar açılan en büyük fuar olacakmış.1.000.000. m2 alan üzerinde kurulacak fuarda 50 ülke yer ayırtmış.Bu ülkelerden büyük bir medya katılımı, basın temsilcilerinin gelmesi bekleniyor.Gıda dalında 9 bölümden oluşacak olan fuarda zeytinyağı ve ambalajlanması hakkında da bir bölüm olacakmış.RECOMED bu fuarda yer alırsa böylece 13 ülke de fuarda yer almış ve temsil edilmiş olacak.Bu da derneğe üye zeytin şehirlerinin zeytinyağlarının dünyaya tanıtılmasını sağlayacaktır.Ayrıca fuarda her ülkeden bir temsilcinin bulunması sağlanacakmış.EXPO’nun Paris’teki merkezinde 150 ülke temsil ediliyormuş. Türkiye dahil 123 ülke fuara katılmaya karar vermiş.RECOMED’in bir sonraki toplantısının mayıs veya haziranda Milano veya Hırvatistan’da yapılmasına karar verildi.

 

MEKNES-TAFİLALET AYDIN-DİDİM ZEYTİNCİLİKTE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

 

RECOMED’in bütün toplantılarında Fas, Meknes Belediye Başkanı Ahmed Hilal’i görebiliyorduk.Didim’de yapılan toplantıda da Türkiye’deydi. Elimizden geldiği kadar bütün misafirleri hakkıyla ağırlamaya çalıştık.Faslı dostlarımız Türkiye ile daha da yakınlaşmak ve yardımlaşmak üzere bir işbirliği düşünmüşler.Meknes-Tafilalet ile ile Aydın-Didim Ziraat Odaları arasında zeytinciliği ve zeytin yağı kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlayan bir işbirliği sözleşmesi hazırlamışlar.RECOMED toplantısından sonra üye ülke temsilcilerini tarihi bir otele götürüldü.Bu otelde Türkiye temsilcilerini ayrı ve özel masalara oturttular.Otelde Meknes ve Tafilalet Ziraat Odaları başkanları ile İl Valisi, Belediye başkanları ve ziraatçılar hazırdı.Özenle hazırlanmış Fas yemekleri ve meyveler ikram ettiler.Faslılar, bizim bazı bölgelerimizde de olduğu gibi önce “gözü” doyuruyorlar. Beş kişiye on kişilik yemek geliyor.Fas’ta çay denince akla hemen nane çayı geliyor. Her yerde bu çay ikram ediliyor ve içiliyor. Hiç de fena değil. Faslı dostlarımızın o akşamki programları adı geçen işbirliğin imzalanması töreni ve yemekten ibaretti.Diğer üye ülke temsilcileri, kendilerine ayrılan masalarda yemeklerini yediler ve bizim töreni izlediler.Hâzâ törendi.Önce Faslı Ziraat Odası Başkanları bu işbirliği ve dostluk hakkında birer konuşma yaptılar.Faslılar ve çoğu müslüman Afrika ülke insanları sözlerine çok doğal bir şekilde besmele, hamdele ve salvele ile başlıyorlar.Sonra Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir konuştu.Arkasından iki ülke bayrakları eşliğinde kurulan masada işbirliği ve dostluk metinleri imzalandı.Faslılar, Türkiye’yi diğer ülkelere hiçbir açıklamada bulunmadan, başka bir anlatımla her türlü imrenmeyi çağrıştıracak bir üslupla ve açıklıkla öne çıkardılar ve önemsediklerini gösterdiler.Türkiye’den gelen bütün misafirlere ayrı ayrı ve ikişer adet olmak üzere hediyeler sundular. Faslıların bu sıcak dostluklarına mukabelede zorlanacağız.

 

FAS’TA ÇÖL GÖREMEZSİNİZ

 

THY İstanbul’dan Kazablanka’ya 5 saate uçuyor.2 saat yerel zaman farkı var. Uçak dönüşü 4 saatte bitiriyor.Kazablanka, ticaret, sanayi ve turizm şehri sayılıyor. Bizimle aynı uçakta, bir ticari konfederasyonun üyeleri iş görüşmesine gidiyorlardı.Palmiyeli bulvarlar ve Fransız usulü bulvar kahveleri ve her yerde görülen Fransız mimarisi ile Fransız kültürünün etkisini her yerde ve her şeyde görmek mümkün. Herkes Fransızca biliyor ve konuşuyor. Arapça ikinci dil. Meknes Valisi ile bu konuyu tartıştığımızda “Fransızlar Fas’ı himâye ettiler ama işgal etmediler” dedi.Bir yandan çok farklı bir Fas mimarisi de var diyebiliriz. Özellikle camilerde ve dinî yapılarda bunu açıkça görmek mümkün.Kubbe hiç yok. Bütün minareler dikdörtgen şeklinde. Mescidî Nebî ve Mescidî Haram minareleri örnek alınmış.Bizim çinilere karşılık çok farklı bir işleme var.

RABAT

Başkent Rabat, Kazablanka’ya trenle bir saat mesafede ve Rabat da Atlas okyanusu sahilinde. Çok düzenli, bakımlı ve yeşil.Hakim bir tepede, antik bir alanda Kral Hasan’ın türbesi var. Topkapı sarayında olduğu gibi on iki ay ve 24 saat Kur’an okunuyor.Rabat’a şehir içi ulaşım sevimli ve temiz tranwaylarla yapılıyor. Vagonların üzerinde mahalli motiflerden başka ne reklam ne de başkaca bir şey mevcut.Fas’ta bütün eski yerleşimler surlarla çevrili.Sıcaklık leyleklerin on iki ay konaklayabilecekleri düzeyde.Devasa ve son derece leziz okyanus balıklarını tezgahlarda görmek mümkün.Fas’ta çölü görebilmeniz için 800 km içeriye gitmeniz gerekir.

 

MEKNES

 

Rabat’tan güney doğuya doğru otobanla 300 km kadar gittiğinizde Meknes’e ulaşıyorsunuz.Mevsim bahar başlangıcı (22 şubat) her yer yemyeşil. Yol kenarındaki ağaçlardan bir türün kabukları tamamen soyulmuş. Sonra bu kabuklara Meknes’te Fes’te aktarlarda bolca rastlıyoruz.

 

ÖNCE FES, SONRA MEKNES

 

Programlar, yarın başlayacak. Biz bu öğleden sonrasını değerlendirmek üzere yine trenle 30 dakika mesafedeki Fes’e gidiyoruz.Fas’ın zeytincilik merkezi buralar ama zeytin alanları beklediğimiz kadar yoğun değil. Görebildiğimiz zeytinlerin çoğu genç. 8-10 yaşlarında.Trende karşılaştığımız Hasan’ın biraz İngilizcesi var. Fes hakkında bize pek çok bilgi veriyor.Garda İngilizceyi çok iyi bilen yeğeni Hamid’e bizi teslim ediyor. Hamid iyi bir rehber ve alışveriş yerlerine turist taşıyor.Fes de eski ve uzun surlar içinde.Burada bir de Türk okulu varmış.Yeni yerleşimler hariç Fes demek; surlar içinde birbirine eklenmiş, geçişmiş yüzlerce sokakta binlerce el işi imalatçılarının (deri, gümüş, oya, cillabe…) bulunduğu, rehbersiz iseniz kesinlikle çıkışı bulamayacağınız, iki kişinin ancak yan yana geçebildiği, sihirli hissini veren evlere kapılar açılan, baharat , deri, gümüş kokan dehlizler demek. Çarşıda, gümüş, deri ve kumaş ve benzeri el işlemesinin her türlüsünü canlı olarak görebilirsiniz.Burada yangın çıkar mı çıkarsa nasıl müdahale edilir sorusunu hem kendinize hem rehbere sormaktan yorulursunuz. Sonra sık, dar, karanlık bir sokaktan her yeri Fas işlemeleri ile işli tarihi bir restaurantla yüz yüze gelip kuskus ve tacin yemekleri yiyebilirsiniz.Alışverişte Türkler kadar Faslılar da pazarlıkçıdır.Çıktığımız deri işleme ürünlerinin satıldığı bir dükkanın balkonundan deri işleme alanını görüyoruz. Yan yana yüzlerce kuyu. Taze deri işlendiği için çok kötü kokuyor.
Dünyanın ilk üniversitesi nerede, kaç tane var bilinmez ama bir tanesi de Fes’te, o sayısız sokaklardan birinde. İşlemeler çok güzel. Yeşil ve kubbesiz çatısı aynı. Çoğu camide şadırvan var. İçerde ders halkaları ve hocalar. Serin, temiz, sessiz, huzurlu.

 

MEKNES

 

Meknes’e de devasa surların devasa kapılarından giriyoruz.Çarşılar halen eski havalarını ve durumlarını koruyorlar.Buralarda mimari hep Fas’a göre. Ötekiler bildiğimiz özensiz betonarmeler.Meknes, zengin bir şehir. Bizi ziraat odasına davet ettiler. Tanıştık. Sohbetler oldu.Ardından yemek için bir otele gidildi.Akşamında ise yukarda anlattığım işbirliği ve dostluk anlaşması imzalandı.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

December 26, 2018

September 7, 2017

September 7, 2017

September 5, 2017

Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Reflection
  • Twitter Reflection
  • Google+ Reflection
Zeytinseli Zeytincilik Hayvancılık Gıda Tarım İnşaat Turizm İthalat ve İhracat Limited Şirketi
 
Adres:
Akköy Mah. Mezarlık Boğazı Mevkii No:18 Akköy-Balat Yolu Üzeri Didim/AYDIN
Telefon:
0 505 284 02 88          0 256 875 55 26 
Müşteri Hizmetleri
Kurumsal
Ürünlerimiz
LİKYA ORGANİK SERTİFİKA NO: TR-OT-31.15.0662-2019                                                                                                    LİKYA ORGANİK SERTİFİKA NO: TR-OT-31.15.0662-2019-01