İKİNCİ İTALYA GEZİSİ RAPORU

February 24, 2012

 

 

17- 24 ekim 2010 tarihlerinde Zeytin ve Zeytinyağı hakkında incelemelerde bulunmak üzere İtalya’ya gitmiştik. Bu gezi çok öğretici ve yararlı geçmişti.
İtalya Zeytinyağı Birlikleri ve Akdeniz Zeytinyağı Ülke Birlikleri Başkanlıklarını da yapan Enrico Lupi, 19-22 Şubat 2011 günleri İtalya Rimini’de yapılacak Akdeniz Ülkeleri Gıda Fuarına bizi de davet etmişti.
Bu fuara Didim Belediye Başkanımız Mümin Kamacı, Didim Kent Konseyi Başkanımız Osman Ayyıldız, Tercüman Ayhan Kara ve ben katıldık. Bu gezi de çok verimli ve yararlı geçti. Pek çok gıdanın ve araç gerecin sergilendiği fuarda biz en çok zeytinyağı bölümüyle ilgilendik.
Gezici Zeytinyağı sıkma fabrikası ile zeytin ağacını sarmalayıp şemsiyesini açarak zeytin toplayan makineleri da burada gördük.
Önceki gezide kısmen gördüğümüz zeytinyağı ürünleri en güzel ambalaj ve sunumlarıyla sergileniyordu. Tamamı cam olan şişeler tasarımları ve muntazam kapakları ile göz kamaştırıyorlardı.
Rimini de Didim gibi bir sahil ve turizm kentidir. Bu benzerlik bize pek çok çağrışımlar getirdi.
Bay Lupi’nin sözünü ettiği zeytin ve turizm kasabalarından biri de Didim olabilirdi.
Lupi ve arkadaşlarını Didim’e davet ettik. Bu daveti kabul ile Nisan ayında Didim’de olabileceklerini söylediler.
İspanya’dan da benzer görevler üstlenmiş, Salvador Cubero Navarro ile arkadaşı Jose Mavia Teuco ile de tanıştık. Bilindiği üzere kültür zeytinleri olan Manzalin ve Arbequina (bodur zeytin) çeşitlerinin anavatanı İspanya’dır. Bu zeytinleri birer metreye, ikişer metre aralıklarında diktiklerini, bodur zeytinin 10-15 yıl sonra toprağı sömürüp verimsiz hale getirdiğini anlattılar.
İspanyol katılımcıların bodur zeytin için daha da ağır suçlamaları vardı: “Kara para aklamak isteyenler Arbequina (bodur zeytin yatırımı yapıyorlar. Güya yatırım yapıp 10 yıl sonra zeytinleri kökleyerek işin içinden çıkıyorlar.”
Manzalini de bodur zeytin gibi sık dikip, makine ile hasat ettiklerini ifade ettiler. Bizde manzalinler 8-10 metre aralıklarla dikilir.
İspanya’da 1.200.000. ton zeytinyağı üretiliyormuş. Bunun 500.000. tonunu İtalyanlar satın alıp ihraç ediyorlarmış. Şimdi İspanya’da 80 civarında kooperatif varmış. Bunların ürünlerini 7-8 zengin firma ihraç ediyormuş.

Rimini’de, Fuara Yunanistan’dan katılan Marinella Katsilieri ile Georges Karabatos’la da tanıştık. Bunları da Didim’e davet ettik. Kabul ettiler. Georges (Yorgo) ve arkadaşıyla da akşam yemeğinde aynı masadaydık ve hayli sohbet ettik. Yorgo, İspanyolların zeytinyağı fiyatlarını 2 ilâ 2.20 euro arasında sabitlediklerini; sofralık zeytinleri ise 1.80 eurodan sattıklarını söyledi. Tane ve yağın kilosundan birer euro da destek alıyorlarmış.
Bay Lupi bizi Mayıs ayında İmperia’da yapılacak Akdeniz Diyeti Konferansına da davet etti. Bu konferansa da katılmaya çalışacağız.
Bilindiği gibi Didim ilçe sınırları içinde 1.000.000. civarında zeytin ağacı bulunmaktadır. Çoğu 3-8 yaşlarda olan bu zeytinlerin ürünlerinin markalaşarak, hakkıyla pazarlanabilmesi için bu ziyaretlerin önemli ve zaruri olduğunu düşünüyoruz.
İtalya Zeytinyağı Birlikleri ve Akdeniz Zeytinyağı Ülke Birlikleri Başkanlığı fuar içinde bir bölümde zeytin ve zeytinyağı ile ilgili değişik tanıtımlar yapıyordu.
Bu programlardan birinde öğretim üyeleri, salamura yapımı hakkında hayli geniş ve akademik açıklamalarda bulundular.
Bir başka programda zeytinyağıyla nasıl masaj yapılacağı anlatıldı.

Orada Çermana Mela isimli bir İtalyan bayanla bir masada baş başa kaldık. Çermana zeytinyağı tadımında uzman biriymiş. Zaman zaman bu konuda dersler de verirmiş. Türkiye’de dahi dersler vermiş. Mülakat kendiliğinden başlayıverdi. Çermana’nın sorularımıza cevapları şöyleydi:
“Tane zeytinde fermente ağaçtayken başlar. Yeşil siyah arası renkteyken en doğru sıkım zamanıdır. Biz topladığımız zeytinleri aynı gün, 10 saat içinde sıkarız. Zeytin çok siyah olunca fermente başlamıştır. Bu son ürüne kadar etkisini sürdürür.
Tadın biberimsi olması tazeliğini gösterir.
Sıkılan yağ filtre edilirse 48 saatte şişelenir.
Hemen satılmayacaksa, filtrelenmez, hava almayacak şekilde kapalı bir kapta bekletilir. Sonra şişelenir. Filtre edilmemiş yağ daha makbuldür.
Plastiği çok kaliteliyse şişe plastikten de olabilir.
Çermana’nın markası: Mela Oliv Extra Virgin Oliva idi. 0.75 lt lik şişeyi 8 eurodan satıyordu. DOB(menşei) belgesi varsa şişesi 12 euro imiş.
En son 45 yıl önce toptan/dökme satış yapmış. O zamandan beri markalı ve şişeli imiş. 1000 adet ağacı varmış. Ortalama yıllık 6 ton yağ alıyormuş. Verim 1/5 ilâ 1/7 oranında değişiyormuş.
İmperia bölgesindenmiş.
İtalyan kanunlarına göre yağ sıkımı 27 derece sıcaklıktan yukarı olmazmış.”

Atonya, Lupi’nin yardımcısı idi. Onun da anlatacakları vardı:

“Dünyada zeytinyağının tüketim oranı diğer yağlara göre 0/0 4’tür. 2. sıradadır. Zeytinyağı diğer yağlarla asla kıyaslanmamalıdır.
Her ülke kendi tarzını belirlemelidir.
İtalya tarzı, İspanyol tarzı, Türkiye tarzı gibi.
6-7 Mayıs günlerinde organize olacak Uluslararası Akdeniz Diyeti Konferansına Türkiye de katılmalıdır. İtalya’yı Tarım Bakanlığı temsil edecek. Katılırsa Türkiye de tanıtılacak. Avrupa Tarım Komisyonu Uluslar arası Zeytin Birliği katkıda bulunacak.
6-7 Mayıstaki konferansta ikinci önemli konu, Akdeniz ülkelerini içeren bir temelin atılması.
8 yıl önce bir çalışma vardı. Zeytinyağı kasabalarını içeren bir birlik olacaktı. AB, proje üretmek için her ülkeden bir kasabayı finanse edecekti. Merkez Madrid’ti. Küresel krizle çalışma akim kaldı.
Bu gerçekleşmeyince bu ve benzeri çalışmaların en az masrafla internet üzerinden yürütülmesine karar verildi. Bakanlığınızın haberi olsun.”
Sonra, Antonya, bizdeki zeytinyağı tüketim oranını sordu. Yıllık kişi başı 1 litre olduğunu öğrenince çok şaşırdı. Biz de İtalya’da sofralık zeytin tüketimini sorduk. Bizim yağ tüketimimiz kadardı. Kendisinin bizim yağ tüketimimize şaşırdığı kadar şaşırdığımızı ifade ettik.
Bay Lupi de Antonya’nın söylediklerine yakın şeyler söyledi.
Bakanlığınızın haberi olsun dedi.
Ziraat Odası Başkanımız Bahattin Gökdemir, “Bizim resmi bir sıfatımız yok, fakat bütün bu gelişmeleri Bakanlığımıza ileteceğiz” dedi.
İkinci İtalya seyahatinin raporu bundan ibarettir.
24.2.2011

BEKİR İŞLEK

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

December 26, 2018

September 7, 2017

September 7, 2017

September 5, 2017

Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Reflection
  • Twitter Reflection
  • Google+ Reflection
Zeytinseli Zeytincilik Hayvancılık Gıda Tarım İnşaat Turizm İthalat ve İhracat Limited Şirketi
 
Adres:
Akköy Mah. Mezarlık Boğazı Mevkii No:18 Akköy-Balat Yolu Üzeri Didim/AYDIN
Telefon:
0 505 284 02 88          0 256 875 55 26 
Müşteri Hizmetleri
Kurumsal
Ürünlerimiz
LİKYA ORGANİK SERTİFİKA NO: TR-OT-31.15.0662-2019                                                                                                    LİKYA ORGANİK SERTİFİKA NO: TR-OT-31.15.0662-2019-01